تعریف و معنی کد QR

Created on 16 October, 2022 | 279 دیدگاه ها

در حالی که ممکن است ساده به نظر برسند، کدهای QR می توانند داده های زیادی را ذخیره کنند.

در حالی که ممکن است ساده به نظر برسند، کدهای QR می توانند داده های زیادی را ذخیره کنند. اما مهم نیست که چقدر حاوی آنها هستند، هنگام اسکن، کد QR باید به کاربر امکان دسترسی فوری به اطلاعات را بدهد - به همین دلیل به آن کد پاسخ سریع می گویند.


کدهای QR چیست؟

کد QR نوعی بارکد است که به راحتی توسط دستگاه دیجیتال قابل خواندن است و اطلاعات را به صورت مجموعه ای از پیکسل ها در یک شبکه مربع شکل ذخیره می کند. کدهای QR اغلب برای ردیابی اطلاعات مربوط به محصولات در زنجیره تامین استفاده می‌شوند و - چون بسیاری از گوشی‌های هوشمند دارای خواننده QR داخلی هستند - اغلب در کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌شوند. اخیراً، آنها نقش کلیدی در کمک به ردیابی قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا و کاهش سرعت انتشار این ویروس داشته اند.


اولین سیستم کد QR در سال 1994 توسط شرکت ژاپنی Denso Wave، یکی از زیرمجموعه های تویوتا اختراع شد. آنها به روش دقیق تری برای ردیابی وسایل نقلیه و قطعات در طول فرآیند تولید نیاز داشتند. برای رسیدن به این هدف، آنها نوعی بارکد را توسعه دادند که می توانست کانجی، کانا و کاراکترهای الفبایی را رمزگذاری کند.


بارکدهای استاندارد فقط در یک جهت قابل خواندن هستند - از بالا به پایین. این بدان معناست که آنها فقط می توانند مقدار کمی از اطلاعات را ذخیره کنند، معمولاً در قالب الفبایی. اما یک کد QR در دو جهت خوانده می شود - بالا به پایین و راست به چپ. این به آن اجازه می دهد تا داده های بسیار بیشتری را در خود جای دهد.


داده‌های ذخیره‌شده در یک کد QR می‌تواند شامل نشانی‌های وب سایت، شماره تلفن یا حداکثر ۴۰۰۰ کاراکتر متن باشد. کدهای QR همچنین می توانند برای موارد زیر استفاده شوند:


  • مستقیماً برای بارگیری یک برنامه در Apple App Store یا Google Play پیوند دهید.
  • حساب‌های آنلاین را احراز هویت کنید و جزئیات ورود را تأیید کنید.
  • با ذخیره کردن جزئیات رمزگذاری مانند SSID، رمز عبور و نوع رمزگذاری به Wi-Fi دسترسی پیدا کنید.
  • ارسال و دریافت اطلاعات پرداخت
  • و خیلی بیشتر - شرکتی در بریتانیا به نام QR Memories حتی کدهای QR را برای استفاده بر روی سنگ قبر ایجاد می‌کند و به افراد امکان می‌دهد این کد را اسکن کنند تا درباره زندگی آن فرد متوفی اطلاعات بیشتری کسب کنند (اگر یک آگهی ترحیم یا خبری در ارتباط با آنها به صورت آنلاین داشته باشند).


تیم توسعه‌دهنده کد QR می‌خواست اسکن کد را آسان کند تا کارمندان زمان را برای دریافت آن در زاویه مناسب تلف نکنند. آنها همچنین می خواستند که طراحی متمایز داشته باشد تا تشخیص آن آسان باشد. این باعث شد که آنها شکل مربع نمادینی را انتخاب کنند که هنوز هم استفاده می شود.

Denso Wave کد QR خود را در دسترس عموم قرار داد و اعلام کرد که از حقوق ثبت اختراع خود استفاده نمی کنند. این بدان معناست که هر کسی می‌تواند کدهای QR بسازد و استفاده کند.


پذیرش اولیه این ایده کند بود. با این حال، در سال 2002، اولین تلفن های همراه حاوی خواننده های QR داخلی در ژاپن به بازار عرضه شد. استفاده از گوشی های هوشمند منجر به افزایش تعداد شرکت هایی شد که از کدهای QR استفاده می کردند.

در سال 2020، Denso Wave به بهبود طراحی اولیه خود ادامه داد. کدهای QR جدید آنها شامل قابلیت ردیابی، حفاظت از برند و اقدامات ضد جعل می باشد. کاربردهای جدید زیادی برای کد QR وجود دارد، از انتقال پرداخت ها تا تعیین موقعیت اشیا در واقعیت افزوده.Updated on 25 September, 2023